Szczęście w nieszczęściu? Nowy wariant Omikron

Zawartość

Nowy wariant Omikron. Czy to szczęście w nieszczęściu?

Nowy wariant Omikron może okazać się „bardzo pozytywną” wiadomością dla świata. Dlaczego?
Lekarze pierwszego kontaktu ze szpitali w Afryce Południowej coraz częściej informują, że objawy nowego agresywnego szczepu Covid Omikron są „inne, ale bardzo łagodne” – informacja według różnych mediów w RPA.

Około 90 procent wszystkich, nowych infekcji w regionie Johannesburga jest obecnie spowodowanych przez szczep Omikron, ale jak dotąd wskaźnik zgonów, a nawet hospitalizacji nie wydaje się znacząco wzrastać, donoszą lokalne media. Niektórzy eksperci są zatem ostrożnymi optymistami i twierdzą, że jeśli Omikron okaże się mniej zabójczy, ale bardziej zaraźliwy i dominujący to wyprze wariant Delta i nowa mutacja może w rzeczywistości być szczęściem w nieszczęściu.

Łagodne objawy zarażonych nowym wariantem

Setki zarażonych osób w całej Afryce Południowej podobno skarży się na nudności, bóle głowy, zmęczenie i wysokie tętno, ale nikt nie wydaje się cierpieć z powodu utraty smaku lub zapachu, co miało miejsce w przypadku większości innych mutacji Covid. Co więcej, coraz więcej lekarzy w Afryce Południowej potwierdza, że ​​większość pacjentów zakażonych Omikronem ma jedynie silny ból głowy, nudności lub zawroty głowy.

Dr Angelique Coetzee, która jako pierwsza zauważyła nową odmianę Covid, Omikron, mówi, że dotychczas pacjenci mieli „bardzo łagodne objawy” – za BBC.  Dr Angelique Coetzee w wywiadach dla różnych gazet: „Objawy są inne i bardziej łagodne niż pacjentów [nie Omikron] Covid, których leczyłam wcześniej” – City A.M.

Szczęście w nieszczęściu

Patrząc na pierwsze dane pochodzące z Afryki Południowej, wirusolog Marc van Ranst powiedział, że „jeśli wariant omikronowy jest mniej patogenny, ale z większą zakażalnością, pozwoli to Omikronowi zastąpić Deltę i byłoby to bardzo pozytywne”.

WHO ostrzegła, że ​​wstępne informację sugerują, że wariant ma większe ryzyko reinfekcji i może rozprzestrzeniać się szybciej niż inne szczepy.  „Niezwykle ważne jest, abyśmy monitorowali dane kliniczne pacjentów Omikron w Afryce Południowej i na całym świecie” – podkreślił Van Ranst.

Wariant ma ponad 30 mutacji – około dwa razy więcej niż wariant Delta – które sprawiają, że jest bardziej zakaźny, a odporność spowodowana wcześniejszą infekcją lub szczepieniem nie pomaga w zakażeniu. Niemcy, Holandia, Belgia, Australia, Czechy, Włosi i Wielka Brytania – te kraje już potwierdziły, że nowy wariant Omikron pojawił się już u nich. Czyli faktycznie rozprzestrzenia się szybko. Pozostaje obserwować czy zakażeni nowym wariantem faktycznie mają inne objawy i łagodniej przechodzą chorobę. Jeśli tak będzie i stare warianty zostaną wyparte przez nowy może faktycznie się okazać, że jest to szczęście w nieszczęściu.

 

Tekst powstał na podstawie informacji zamieszczonych na portalach: BBC, Cityam, Reuters

 

 

 

cape town południowa afryka rpa